Haber

Cinsel istismar zanlısının hapis cezası temyizde ‘delil yok’ diyerek kaldırıldı

Yargıtay, 14 yaşındaki üvey kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla sanık Can Emrah Sert’e verilen 15 yıl hapis cezasını ‘çocuğu kolayca cinsel istismar’ suçundan kaldırdı. Mahkeme kararında, sanıkların mahkûmiyeti için yeterli ve ikna edici, şüpheye yer bırakmayacak delillerin elde edilemeyeceği belirtildi.

Aksaray’da AS, ikinci eşi Can Emrah Sert’in kendisine, kızı E.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu teziyle Kasım 2020’de polise şikayette bulundu. ilk evliliğinden. Gözaltına alınan Can Emrah Sert suçlamaları kabul etmedi. İfadesinin ardından serbest bırakılan üvey baba hakkında Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava açıldığında mahkeme, sanık Can Emrah Sert hakkında yurt dışına kaçtığının belirlenmesi üzerine 5 Ocak 2021’de tutuklama kararı çıkardı. Kırmızı bültenle aranan sanık, geçen yıl Temmuz ayında Gürcistan’da yakalanmıştı. Türkiye’ye iade edilen sanık Sert, mahkemece ‘çocuğa adi cinsel istismar’ suçundan zincire vurularak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İTİRAZ EDİNME KARARI VERDİ Sanık Sert, avukatı aracılığıyla kararı Yargıtay’a taşıdı. Sert, dilekçesinde başka bir suçtan kesinleşmiş cezası olduğu için yurt dışına kaçtığını, üvey kızı ve eşine iftira attığı için tekrar geri döndüğünü iddia etti. Sert, üvey kızını uygunsuz davranışı nedeniyle 2018 yılında uyardığını, bu davranışına devam etmesi üzerine onu evden kovduğunu, intikam için kendisine iftira attıklarını iddia etti. Dosyayı inceleyen Konya Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi, anne ve kızının sözlerinde çelişkiler olduğunu, sanığın maktulden ayrılmasını istemesi nedeniyle taraflar arasında husumet yaşandığını belirtti. ikamet etti ve artık ona bakmak istemediğini söyledi. Sanık, yeterli, kesin ve ikna edici deliller elde edilemediği için oybirliğiyle beraat etti. Sanığın bu suçtan tahliyesine karar veren mahkeme, karara 7 gün içinde itiraz hakkının olduğunu da bildirdi.

Anne ve kızının avukatı Davet Ayhan Şenel, karara itiraz ettiklerini belirterek, “2 yıldır yargılama yapan ilk derece mahkemesinin kararına itiraz 15 günde kaldırıldı. Sanık savunmasını inceliyoruz, dosyaya yeni delil girilmediğini düşünürsek, mahkemenin beraat kararı vermesine şaşırdım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu