Haber

İzmir’de Eski Cezaevi Alanı ‘Özgürlük Parkı’ Olarak Kullanılacak

İzmir Büyükşehir BelediyesiEski Buca Cezaevi yerini yeşil alan ve birçok farklı işlevi olan bir parka dönüştürerek İzmirlilerin kullanımına açmak amacıyla, Özgürlük Parkı ‘ projesi oluşturuldu. Buca’nın göbeğindeki arazinin ilçenin nefes alabileceği son toprak parçası olduğunu belirten Başkan Soyer, “Geçmişin acı hatıralarını ve esaret izlerini taşıyan cezaevi arazisini Özgürlük Parkı’na dönüştüreceğiz. . Buca Cezaevi’ni birlikte özgürleştireceğiz.”

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eski Buca Cezaevi yerini yeşil alan olarak kente kazandırılması için yaptığı davet üzerine Büyükşehir Belediyesi, ‘Buca Özgürlük Parkı’ projesini hazırladı. Proje ile şehir merkezinde yer alan ve yıllardır boş bekleyen 69 bin metrekarelik alanın çok farklı fonksiyonları olan bir parka dönüştürülerek İzmirlilerin kullanımına açılması hedefleniyor. .

ÇOK AMAÇLI KULLANILABİLİR

Projenin hayata geçmesiyle Buca ve izmir açık yeşil alan ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olacaktır. Özgürlük Parkı’nın da kent ve doğa ilişkisini yeniden kuran ve güçlendiren 35 Yaşayan Park Projesi’nden biri olması hedefleniyor. Tasarlanan projede park, çocuk oyun alanı, spor Sahalar, basketbol sahası, kaykay pisti, çay bahçesi, semt pazarı, çok sayıda çayır ve meydandan oluşan tamamen kamusal bir alana dönüştürülmesi planlanmıştır. Atıl alan değerlendirilip park haline getirilirse parkta yıl boyunca fuar ve festivaller, açık hava atölyeleri, küçük panayır alanları, açık hava konser ve tiyatroları, şehir yemekleri gibi birçok etkinlik yapılabilir. Ayrıca parkın olası bir afet anında acil toplanma alanı olarak kullanılması amaçlanıyor.

“BUCA CEZAEVİNİ BİRLİKTE KURTARACAĞIZ”

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hazırladığı imar planı ile yapılaşmaya açılması planlanan arazinin Buca’nın nefes alabildiği son arazi olduğunu belirterek, “Buca Cezaevi arazisinin yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Kiralık kurban kesildi.Burası Buca halkının malıdır.Kimseye verilemez.Geçmişin acı hatıraları “Esaret ve esaret izlerini, hapishane topraklarını Hürriyet Parkı’na çevireceğiz. Burada çocuklar koşup oynayacak, gençler spor yapacak ve Buca’dan her yaştan insan bir araya gelecek. Buca Cezaevi’ni hep birlikte özgürleştireceğiz” dedi.

BAKANLIK TARAFI YAPISI

Buca Cezaevi, 30 Ekim 2020 İzmir depreminden sonra depreme karşı savunmasız olduğu için önce serbest bırakıldı ve ardından yıkıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yıkılan Buca Cezaevi bölgesinin ticaret ve yerleşim alanına dönüştürülmesi için imar planı hazırlamıştı.

Kaynak: ANKA / Hayat

odemis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu