Ekonomi

NTB Başkanı: Buğday İhracatından Önce Öneminin Vurgulanması Gerekiyor

Nizip Ticaret Borsası (NTB) Başkanı İbrahim Sarı, Türkiye’nin ihtiyacı olan buğdayı önlem almadan yurt dışına ihraç etmesi durumunda ithalata yük binmesi gerektiği konusunda uyardı.

Sarı, yaptığı açıklamada, bu yıl hububat üretiminde verimin yüksek olduğunu belirterek, üretimin yüksek olduğu dönemde fiyat artışlarının sebebinin fırsatçılık olduğunu söyledi.

Sarı dedi ki:

“Geçen hafta hububat fiyatlarında yüzde 20’lik bir artış oldu, yani bir hafta önce piyasada 8 bin 500 ile 9 bin lira arasında olan durum buğdayının fiyatı şimdi de bu seviyeye geldi. prestijiyle 10 bin 500 liraya ulaştı.Bunun tek sebebi şu anda kontrolsüz ihracat.Durum böyle olunca fırsatçılar her gün fiyatları artırmaya başladı.Devletimizin bu konuda acil önlem alması gerekiyor.Tabii ki bunlardan biri bunun en büyük sebebi kapalı hububat koridoru.İhracat yaparsak önceki dönemde olduğu gibi ithalata ağırlık vermek zorunda kalacağız.Bu durum devletimizin önceliği olan gıda enflasyonunu önleme yönündeki hükümetimizin çabalarına ters düşecektir. Bu bağlamda yetkililerden talebimiz, durum buğdayı ihracatının bir an önce kontrol altına alınması, durdurulması ve gerekirse direkt durum buğdayı yerine ürün olarak ihracatın serbestleştirilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu