Haber

Rauf Bey Cankurtaran Gemisi İskenderunlulara lise oldu

HATAY (İGFA) –Karadeniz Holding, bu yıl deprem bölgesindeki çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla Rauf Beyefendi Cankurtaran’ı Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis etme kararı aldı.

Rauf Beyefendi Hayatevi’nin 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Hatay-Antakya Osman Ökten Anadolu Lisesi olarak eğitim vermesi kararlaştırıldı.

Böylece Rauf Beyefendi Cankurtaran, birçok lise öğrencisinin hayalini kurduğu üniversiteye yeniden girmelerine katkı sağlayacak.

Gemide 1.200 kişilik yatakhane, 23 derslik ve 1.500’den fazla öğrenci kapasiteli laboratuvarların yanı sıra kütüphane, sinema salonu ve tedavi merkezi de bulunuyor.

Hatırlayacağınız üzere One World Black Sea Vakfı tarafından 5 yıl önce olası bir İstanbul depremine karşı hazırlanan ve her türlü hava koşulunda ve dünyanın her yerinde görev yapabilecek şekilde tasarlanan Karadeniz Cankurtaran Gemisi Süheyla Sultan isimli gemi, İstanbul’a gönderilmişti. Bölge depremden hemen sonra. Acil durumlarda 2 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan gemi, misafirlere sürdürülebilir bir yaşam alanı sağlamak amacıyla 1.200 misafir ile sınırlandırıldı.

Deprem bölgesinin yeniden inşası sürecinde destek vermeye devam edeceklerini belirten Karen Kumbasar, gemide eğitim gören öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya ve hayata hazırlanmalarına en yeterli şekilde destek olmaya devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Gemideki hizmet standardını korumanın yanı sıra, sınavlarda başarılı olan öğrencilere verilen burs desteğini eğitim hayatları boyunca sürdürmekteyiz; Hatay Antakya Osman Ötken Anadolu Lisesi öğrencilerine de burs imkanı sağlayacaklarını kaydetti.

Kumbasar, her iki Can Gemisinin de ihtiyaç duyulduğu sürece bölgede kalmaya ve depremden etkilenen öğrenci ve ailelere hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu