Haber

Rus uzman Markov: Türkiye, Ukrayna müzakerelerinin başlatılması bağlamında belirli bir rol oynayabilir

Batı’da Ukrayna’nın savaşı durdurmak istiyorsa taviz vermesi gerektiği yönünde sesler yükselirken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ukrayna görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Ukrayna krizine yönelik çözüm görüşmelerinin başlatılması ihtimali var mı? Türkiye’nin bu görüşmelerde arabuluculuk potansiyeli nedir?

Rusya Türk-Rus Sosyal Forumu Genel Sekreteri, Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Sergey Markov,Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Ukrayna’da ateşkes sağlanması amacıyla Rusya ile müzakerelerin başlatılması için Batı’da siyasi ön koşullar zaten oluşturuldu. Ancak söz konusu olan uzun vadeli barış değil. “Altını çiziyorum, söz konusu olan sadece ateşkestir.”dedi.

Ateşkesin siyasi ön şartlarından birinin Ukrayna’nın yaz başında başlattığı karşı taarruzun başarısızlıkla sonuçlanması olduğuna dikkat çeken uzman, bu konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“İkincisi, ABD’de yaklaşan seçim kampanyası. Anketler Amerikalıların yaklaşık yüzde 83’ünün Ukrayna’daki savaşın Rusya ile ABD arasında nükleer bir savaşa dönüşebileceğine ve nükleer bir felaketle Amerikan halkının yok edilebileceğine inandığını gösteriyor. Ukrayna’daki savaş mevcut yoğunluğuyla devam ederse Biden’ın başkanlık seçimini kaybetmesi kuvvetle muhtemel. Seçim kampanyası doruğa ulaştığında Biden’ın kesinlikle savaşa ara vermesi gerekecek. Ancak ABD yönetiminin bu acil ihtiyacı 2024 yazında, hatta sonbaharın başında başlayacak çünkü seçimler Kasım ayının başında olacak. Üçüncüsü, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri, Rus ordusunun büyük taarruzunun, Ukrayna’nın karşı taarruzunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından başlamasından korkuyor. Bu nedenle Batı, Rusya’ya bir nevi Minsk-3 sunmanın yollarını arıyor. Ancak Minsk-1 ve Minsk-2 formatındaki önceki görüşmelerin de gösterdiği gibi, bu tür görüşmeler Ukrayna ordusunun güçlendirilmesini amaçlayan geçici bir ateşkes amacını taşıyor.”

Türkiye’nin müzakere platformu olduğuna dikkat çeken Makarov, şunları kaydetti: Türkiye, Ukrayna müzakerelerinin başlatılması bağlamında belirli bir rol oynayabilir. Türkiye, müzakere platformu olarak etkin müzakere potansiyeli taşıyan uygun bir bölgedir. Öte yandan Ukrayna krizinin çözümüne yönelik görüşmelerde kilit arabulucu olma potansiyeli de sınırlı.”yorumunu yaptı.

haberozalp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu